750 TL VE ÜZERİ SİPARİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 10 48 - 0535 247 38 83
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Ceviz Oymacılığı Tarihi

Ağaç oymacılığı ilk zamanlarda estetik ve zevkten ziyade ihtiyaçları karşılamak amacı ile yapılmıştır. Daha sonraları ise ağaç oymacılığı estetik değeri ön plana çıkarılarak uygulanmaya başlanmıştır ve uygulandığı mobilyalarda hem estetik açıdan zenginliğini artırmış hem de fiyat olarak değerini artırmıştır. Fakat günümüzde oyma işleminin fazla zaman alması, sosyo-kültürel farklar ve temizlik gibi nedenlerden dolayı mobilyaya bir canlılık, beğeni ve estetik kazandırmak için küçük motifler halinde mobilya yüzeylerinde uygulanmaktadır.

Anadolu' da oymacılık sanatında en gelişmiş illerimizden birisi olan Kahramanmaraş' ta ceviz ağacından yapılan oymalı çeyiz sandıkları, camekanlar, mücevher kutuları vb. gibi mobilayalarda çok estetik oymalar yapılmaktadır.

Kahramanmaraş'ta iklim koşullarının uygunluğu yaylaların,akarsuların bol olması ceviz ağaçlarının kolay yetişmesine yardımcı olmaktadır; bu da, Atalarımızı ağaç işleme sanatına yönlendirmiştir. Yüz yıllardır süregelen ağaç oyma sanatının eserleri günümüze kadar bu sanatın kendisiyle birlikte taşınmıştır.Uzun ömürlü bu eserler ceviz ağacından yapılır. Ceviz, ağaçların en serti ve dayanıklısıdır. Kahramanmaraş'ımızın cevizleri ağaç işlemeciliği için çok uygundur. O bakımdan K.Maraş'ta ceviz oymacılığı çok eskilere dayanmaktadır.

Padişahlardan bu yana, Cumhuriyet'in kuruluşundan beri, her dönem devlet yetkililerimizin mekanlarını ceviz oyma aksesuarlar süslemiştir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.