x
Ceviz Oymacılığı Tarihi
Ağaç oymacılığı ilk zamanlarda estetik ve zevkten ziyade ihtiyaçları karşılamak amacı ile yapılmıştır. Daha sonraları ise ağaç oymacılığı estetik değeri ön plana çıkarılarak uygulanmaya başlanmıştır ve uygulandığı mobilyalarda hem estetik açıdan zenginliğini artırmış hem de fiyat olarak değerini artırmıştır. Fakat günümüzde oyma işleminin fazla zaman alması, sosyo-kültürel farklar ve temizlik gibi nedenlerden dolayı mobilyaya bir canlılık, beğeni ve estetik kazandırmak için küçük motifler halinde mobilya yüzeylerinde uygulanmaktadır.

Anadolu' da oymacılık sanatında en gelişmiş illerimizden birisi olan Kahramanmaraş' ta ceviz ağacından yapılan oymalı çeyiz sandıkları, camekanlar, mücevher kutuları vb. gibi mobilayalarda çok estetik oymalar yapılmaktadır.

Kahramanmaraş'ta iklim koşullarının uygunluğu yaylaların,akarsuların bol olması ceviz ağaçlarının kolay yetişmesine yardımcı olmaktadır; bu da, Atalarımızı ağaç işleme sanatına yönlendirmiştir. Yüz yıllardır süregelen ağaç oyma sanatının eserleri günümüze kadar bu sanatın kendisiyle birlikte taşınmıştır.Uzun ömürlü bu eserler ceviz ağacından yapılır. Ceviz, ağaçların en serti ve dayanıklısıdır. Kahramanmaraş'ımızın cevizleri ağaç işlemeciliği için çok uygundur. O bakımdan K.Maraş'ta ceviz oymacılığı çok eskilere dayanmaktadır.

Padişahlardan bu yana, Cumhuriyet'in kuruluşundan beri, her dönem devlet yetkililerimizin mekanlarını ceviz oyma aksesuarlar süslemiştir.
Vitrin Ürünleri
 
Ev Tipi - Siyah Pekmez Sucuğu - Cevizli (0,5 kg)
Haşiroğlu - Kahramanmaraş Tarhanası (10 kg) Çerezlik Tarhana
Marasta - Kahramanmaraş Dövme Dondurma (1 kg)
Ev Tipi - Sumak Ekşisi (300 gr)
Haşiroğlu - Kahramanmaraş Tarhanası (3 kg) Çerezlik Tarhana
Marbi - Kahramanmaraş Kırmızı Pul Biber (450 gr) -Marbi-Halis
 - Oyma Sandık - Sihirli Kutu
Ev Tipi - Kuru Nane (250 gr)
Abbasoğlu - Abbasoğlu Mangalda Kızarmış Tarhana (1 kg)
 - Tuzlu Yumuşak Çörek (1 Kg)
Saraçhane - Kahramanmaraş Parmak Peyniri (3 kg)-Saraçhane
 - Ceviz (50 adet) Yayla Cevizi
Ev Tipi - Kahramanmaraş Domates Salçası (1 kg)
 - Bakır Sürahi - Eskitme Görünümlü - 2
 - Köftelik Bulgur (3 kg)
 - Oyma Tepsi T-101
 - Ceviz Oyma Sehpa - Sandık
Müsan - Sumak Ekşi Tozu (500 gr)
 - Cevizli Çörek (1 Kg)
< >
Bültenimize Kayıt Olun!
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.