Kurban bayramında Kahramanmaraş Lezzetleri

22 Ekim 2013
Kurban bayramında Kahramanmaraş Lezzetleri

Bayramlar sevenlerin bir araya geldikleri,   herkesin kendine en yakın olanlarla bir arada olduğu güzel günler.

Kahramanmaraş'ta bayramlar bir başka güzel.  Hala akraba ziyaretlerinin sıkça yapıldığı,   bayram tatillerinin yalnız başına veya çekirdek ailesi ile başını alıp uzaklara gitmek olarak düşünülmeyen nadir yerlerden birisi.

Kurban bayramının ilk günü, herkes öğlene kadar kurbanlarının kesimleri ile meşgul olurken,  hemen sonrasında et yemeğinin dostlarla beraber yenilmesi, akşamında aile büyüklerinin birinin evinde toplanması ile geçirilir.  Geriye kalan 3 gün ise,  en büyüklerden başlayarak,  sıra ile ziyaretler ve hoş sohbetler ile geçer. 

Belki de biraz da bundandır, Kahramanmaraş'ta herkesin birbirini tanıması. 

Bayram, kurbanda olsa, ramazan da, hatta bayram olmasa da,  bir arada vakit geçirildiğinde, bir misafirlikte Kahramanmaraş lezzetleri ikram edilir.  Tarhana her daim, sezonuna göre de samsa, sucuk, bastık, un kurabiyesi, samsa, maraş çöreği, pestil, tarhana firiği,  taze fıstık, kadayıf, kıvrım, baklava    kentin vazgeçilmez ikramlarındandır.

Elbette bayramların vazgeçilmez ikramı şekerdir.  Kahramanmaraş'ta şekerler doğal olarak yöreye özgü lezzetlerle zenginleşmiştir.  Kahramanmaraş lokumu, fıstık ezmesi, badem şekeri kente özgü harika lezzetlerdendir. 

Kahramanmaraş Tarhanası yalnız ikram edilmez, mutlaka yanında demli güzel bir çay ve bedem veya ceviz olur.   Ceviz deyince Kahramanmaraş'ta bertiz yaylası akla gelir.  Bertiz'in küçük ama lezzetli çevizleri tarhana ile beraber eşsiz bir lezzet bırakır damakta.

Bu bayramda da bizim ziyaretlerimiz böyle geçti,   gittiğimiz yerlerde ev sahibinden izin isteyerek birer fotoğraf aldık ve sizlerle paylaşmak istedik.

kurban

kurban

kurban

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.