x
2013 Ağustos 30

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun 4.5 100

11 Şubat 1920 günü,  Kahramanmaraş'ın devletten hiç bir destek almadan,  halkın kendi içinde örgütlenmesi ile kurulan çetelerin,  nizami orduları bozguna uğrattıktan sonra şehri teslim aldığı gündür.   Kahramanmaraşın  mücadelesi,  karamsarlık içindeki bölge halkını cesaretlendirmiş,  düşmanı bozguna uğratan kahramanmaraş çetelerinin başta antep olmak üzere civar şehirlere olan desteği ile birlikte,  bölge düşmandan temizlenmiştir.   Yurdun dört bir yanında Başkomutan mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde  devam eden mücadelesi sonunda 26 Ağustos 1922 yılında başlayıp 30 Ağustosta Dumlupınar'da biten Büyük Taarruz ile ülkemiz düşman işgalinden kurtulmuştur.     

30 Ağustos bir bayram olarak Türkiye'de ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Kahramanmaraş'ta kutlanmıştır. 

1935 yılı Mayıs ayında Zafer Bayramı olarak ilan edilmiş, o günden bu güne her 30 Ağustos'ta Zafer Bayramı çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır.

Kahramanmaraşta Trabzon bulvarında yapılan  gösterilerden resimler;

Paylaş
Beğen
Blog Son Eklenenler
 • Kurban bayramında Kahramanmaraş Lezzetleri

  Bayramlar sevenlerin bir araya geldikleri,   herkesin kendine en yakın olanlarla bir arada olduğu güzel günler.

  Kahramanmaraş'ta bayramlar bir başka güzel.  Hala akraba ziyaretlerinin sıkça yapıldığı,   bayram tatillerinin yalnız başına veya çekirdek ailesi ile başını alıp uzaklara gitmek olarak düşünülmeyen nadir yerlerden birisi.

  Kurban bayramının ilk günü, herkes öğlene kadar kurbanlarının kesimleri ile meşgul olurken,  hemen sonrasında et yemeğinin dostlarla beraber yenilmesi, akşamında aile büyüklerinin birinin evinde toplanması ile geçirilir.  Geriye kalan 3 gün ise,  en büyüklerden başlayarak,  sıra ile ziyaretler ve hoş sohbetler ile geçer. 

  Belki de birazda bundandır, Kahramanmaraş'ta herkesin birbirini tanıması. 


 • 4-8 Eylül Kahramanmaraş tanıtım günleri Feshane

  4-8  Eylül tarihlerinde İstanbul'da Feshane'de gerçekleştirilecek Kahranamanmaraş tanıtım günleri, 5 gün boyunca Kahramanmaraş'ı tüm güzellikleri ile tanıtacak.

  Döngel Mağaraları, Uğur Böceği, Başkonuş ve Yavşan platosu, Germenica Antik kenti,dünyaya nam salan dondurma ve kırmızı biberi, cips tarhanası, ağaç oymacılığı, sim sırma nakışları, gelişmiş modern sanayisiyle, Afşin Eshab-ı Kehf, Malik Bin Ejder, Sütçü İmam Türbeleri, Avrupa Birliği tarafından tescillenmiş cevizi, un ve üzüm şırasıyla yapılan sucuğuyla,Cumhuriyet sonrası inşa edilen en büyük 3.mimari eser olan Abdulhamithan Cami’siyle, her derde deva Zeytin ve Hartlap Kaplıcaları ve Ekinözü İçmeleriyle birlikte, Tarımdan, Hayvancılığa, sanayiden turizme keşfedilmeyi bekleyen daha nice değerleriyle ziyaretçilerin karşısına çıkacak.

  Birbirinden hariika lezzetleri tatmak,  kahramanmaraşı daha yakından tanımak için harika bir fırsat var şimdi.

  Etkinlik  4 eylül Çarşamba 14:30 itibari ile başlıyor.

 • 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

  11 Şubat 1920 günü,  Maraş'ın devletten hiç bir destek almadan,  halkın kendi içinde örgütlenmesi ile kurulan çetelerin,  nizami orduları bozguna uğrattıktan sonra şehri teslim aldığı gündür.   Maraşın  mücadelesi,  karamsarlık içindeki bölge halkını cesaretlendirmiş,  düşmanı bozguna uğratan Maraş çetelerinin başta antep olmak üzere civar şehirlere olan desteği ile birlikte,  bölge düşmandan temizlenmiştir.   Yurdun dört bir yanında Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde  devam eden mücadelesi sonunda 26 Ağustos 1922 yılında başlayıp 30 Ağustosta Dumlupınar'da biten Büyük Taarruz ile ülkemiz düşman işgalinden kurtulmuştur.     

  30 Ağustos bir bayram olarak Türkiye'de ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Kahramanmaraş'ta kutlanmıştır. 

  1935 yılı Mayıs ayında Zafer Bayramı olarak ilan edilmiş, o günden bu güne her 30 Ağustos'ta Zafer Bayramı çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır.

Bültenimize Kayıt Olun!
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.